Włącz się w projekt Zapomniane Cmentarze i wspólnie ocalmy pamięć o niezwykłych nekropoliach

05.08.2021

Aplikacja „Cmentariusz” stworzona przez firmę technologiczną Laboratorium EE we współpracy z Fundacją Dziedzictwa Kulturowego pozwoli na dokumentowanie zapomnianych i opuszczonych cmentarzy. Dzięki aplikacji każdy może współtworzyć społeczną bazę danych o opuszczonych cmentarzach w Polsce oraz poza granicami, w ramach projektu Zapomniane Cmentarze.

Podróżując po Polsce a także innych państwach Europy Środkowo-Wschodniej takich jak Ukraina, Litwa czy Łotwa, wystarczy wyjechać poza większe ośrodki miejskie aby natrafić na mniejsze i większe cmentarze różnych wyznań. Te mniejsze nekropolie często są miejscami, na które trafiamy przypadkiem – podczas pieszych wycieczek w okolice lasu czy przy mniejszych drogach między wsiami. Takie miejsc rzadko są już odwiedzane, z czasem zacierają się inskrypcje na kamiennych pomnikach a żeliwne tabliczki na krzyżach pokrywa rdza. Chcemy zachęcić wszystkich, którzy w taki miejsca trafiają – przypadkiem czy celowo – do ich dokumentowania.

Z wakacji przywozimy na telefonie wiele zdjęć, zdarzało mi się zwiedzać cmentarze, które były bardzo zaniedbane i sprawiały wrażenia jakby nikt się nimi nie opiekował. Czasem wysyłałam je do Fundacji. Takie zdjęcia przepadają jeśli nie zostają nigdzie publikowane.” – komentuje Hela – wolontariuszka Fundacji Dziedzictwa Kulturowego

Strona projektu zapomnianecmentarze.org ma na celu zachowanie lokalizacji, zdjęć i informacji o opuszczonych nekropoliach na mapie oraz zgromadzenie jak największej liczby informacji – treści inskrypcji, zdjęć czy obmiarów. Dzięki temu inne osoby będą mogły taki cmentarz odnaleźć, odwiedzić a w przyszłości zorganizować akcje porządkowe.

„Od lat zbieramy informacje o cmentarzach. Na wielu prowadziliśmy akcje wolontariackie – porządkowe i edukacyjne, prowadzimy też prace konserwatorskie. Z doświadczenia wiemy, że bardzo cenne zabytki potrafią znaleźć się w ukrytych czy rzadko odwiedzanych miejscach.” – mówi Michal Laszczkowski – Prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego.

Wyzwaniem było stworzenie aplikacji oraz strony, na którą w łatwy sposób będzie można przenieść zebrane przez użytkowników informacje. Laboratorium EE wielokrotnie podejmowało współpracę z organizacjami pozarządowymi. Zaangażowanie podczas tworzenia aplikacji zaprowadziło pracowników Laboratorium aż na cmentarz, gdzie po krótkim wprowadzeniu dotyczącym inwentaryzacji nagrobków stworzyli intuicyjna, przejrzystą i prostą w obsłudze aplikację. Zdjęcia zbierane w aplikacji będą trafiały po weryfikacji na stronę www.zapomnianecmentarze.org.

„W Laboratorium EE ważne są dla nas projekty zaangażowane społecznie. Tworząc aplikację dla wolontariuszy Fundacji Dziedzictwa Kulturowego wykorzystaliśmy technologię tak jak lubimy najbardziej – ułatwiając i automatyzując procesy. W relatywnie prosty sposób, wykorzystując framework Google Flutter, dostarczyliśmy jakościowe i użyteczne rozwiązanie. Od teraz każdy z nas może zostać inwentaryzatorem i zachować pamięć o polskim dziedzictwie, wystarczy pobrać aplikację „Cmentariusz” na swój telefon!” – mówi Daniel Potkański, Scrum Master w Laboratorium EE.

Zachęcamy do zainstalowania „Cmentariusza” i „zabrania go” na wakacyjne wyjazdy. Mamy nadzieję, że dzięki temu, że informacje trafią na stronę, więcej osób będzie zmotywowanych do dokumentowania swoich odkryć.

Zachęcamy do obejrzenia filmu o powstawaniu i funkcjonalnościach „Cmentariusza”: https://youtu.be/bOZLYQ6WoeE

Link do pobrania filmu: TUTAJ

Aplikację można pobrać za darmo na telefony z systemem Android i iOS

Google Play: TUTAJ
App Store: TUTAJ
Link do screenów ze strony oraz zdjęcia oglądowe cmentarzy: TUTAJ

Kontakt dla mediów:
Aleksandra Waszak
Fundacja Dziedzictwa Kulturowego
e-mail: ola.waszak@dziedzictwo.org
tel.: 503327645