Kościół p.w. Wszystkich Świętych i klasztor PP. Benedyktynek we Lwowie

Lviv
2021
konserwacja
2021, konserwacja, Lwów, Ukraina

o projekcie

Budynek kościoła jest częścią zespołu architektonicznego, w skład którego wchodzą również cele klasztorne oraz brama wjazdowa. Architektura zespołu znajdującego się poza granicami dawnych murów miejskich miała niegdyś charakter obronny. Nosi cechy późnorenesansowe/ manierystyczne (attyka wieży), z późniejszymi wpływami baroku (cele, brama wjazdowa). Klasztor benedyktynek jest to jeden z najstarszych klasztorów we Lwowie.

 

wesprzyj projekt

wesprzyj projekt

2021

Tegoroczne prace obejmą attykę i rzeźby na kościele p.w. Wszystkich Świętych i klasztorze Benedyktynek we Lwowie.

Dziedziniec klasztoru jest niezwykle urokliwym miejscem miasta, licznie odwiedzanym przez mieszkańców i turystów.

Klasztor benedyktynek jest to jeden z najstarszych klasztorów we Lwowie, a attyka i rzeźby należą do najstarszych obiektów zabytkowych w przestrzeni miejskiej Lwowa. Stan attyki jest awaryjny. Rzeźby natomiast pokryte są wtórną warstwa malarską, tożsamą z tłem, i ich walory artystyczne nie są wyeksponowane. Prace konserwatorskie przywrócą walory artystyczne i estetyczne dziedzińcowi klasztoru. Z uwagi na skale prac projekt będzie realizowany w trybie dwuletnim.

Prace prowadzi polsko-ukraiński zespół konserwatorów pod kierownictwem Ani Kudzi. Realizowane są dzięki środkom Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przyznanych w ramach programu „Ochrona Dziedzictwa Kulturowego za Granicą”.

+ _

podobne projekty