Wystawa poświęcona Abrahamowi Ostrzedze w Zachęcie

Warszawa
2016, 2017
konserwacja, wystawa
konserwacja, prace konserwatorskie, wystawa

o projekcie

W styczniu 2017 r. Fundacja zorganizowała wraz z Zachętą – Narodową Galerią Sztuki, Gminą Wyznaniową Żydowską w Warszawie wystawę poświęconą twórczości Abrahama Ostrzegi, ucznia Henryka Kuny.

W “Zachęcie” zaprezentowano dzieła współczesnych artystów – Huberta Czerepoka, Małgorzaty Niedzielko, Katarzyny Rotkiewicz-Szumskiej, Krzysztofa Wojciechowskiego – inspirowane twórczością Abrahama Ostrzegi, druga część ekspozycji znajdowała się na terenie Cmentarza Żydowskiego przy ul. Okopowej.

Teren cmentarza to jedyny ocalały punkt biografii artysty, a także największa galeria jego dzieł. Abraham Ostrzega wprowadził do sztuki sepulkralnej na cmentarzu przy ul. Gęsiej motywy figuralne, co spotkało się z krytyką ortodoksyjnych członków Gminy Żydowskiej. Inwencja twórcza artysty nie dotyczyła tylko wprowadzenia ekspresyjnych rzeźb figuralnych, ale również stosowania różnorodnych kontrastów – np. przez formę pomnika, nawiązań do tradycyjnych macew z kanoniczną ornamentyką, do architektury, motywów zaczerpniętych ze starego testamentu, czy stylizowanych motywów roślinnych.

Abraham Ostrzega 25 sierpnia 1942 r. został wywieziony do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Treblince, gdzie został zamordowany .Kuratorami wystawy byli: Hanna Wróblewska i dr Michał Laszczkowski.
Wystawę zwiedziło ponad 13.000 osób.

Projekt konserwatorski realizowany w 2016 r. i wystawa z 2017 r. stworzyły możliwość organizacji przez Polski Instytut Studiów nad Sztuką Świata i Zachętę – Narodową Galerię Sztuki konferencji „Abraham Ostrzega i żydowskie środowisko artystyczne”, która odbyła się 2 marca 2017 r. Była to pierwsza w Polsce konferencja poświęcona nie tylko Ostrzedze, lecz także rzeźbie żydowskiej w Warszawie oraz problemom życia artystycznego stolicy.

Zakładka poświęcona pracom konserwatorskim zrealizowanym w ramach części wystawy w 2016 roku: https://www.dziedzictwo.org/projekty/prace-konserwatorskie-na-cmentarzu-zydowskim-przy-ul-okopowej-w-warszawie/

Zadanie zrealizowane zostało ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach przygotowań do obchodów 75-lecia Aktion Reinhardt.

 

 

 

wesprzyj projekt

wesprzyj projekt
+ _

podobne projekty