Wizyta wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosława Sellina na Ukrainie

02.08.2017

Podczas komisji przejściowych w dniach 24-26. lipca Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin odwiedził miejsca prac konserwatorskich dofinansowanych ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego prowadzonych na Ukrainie, w tym projektów prowadzonych przez Fundację.

Uczestnicy komisji wraz z Wiceministrem udali się między innymi do Ołyki, gdzie mieli okazję zapoznać się ze stanem zaawansowania prac konserwatorskich w Kolegiacie Świętej Trójcy oraz do Lwowa, gdzie Wiceminister udał się na Cmentarz Łyczakowski. Tam pokazane zostały Wiceministrowi dotychczasowe efekty tegorocznych prac konserwatorskich oraz kilka najważniejszych pomników konserwowanych w poprzednich latach a także poddana konserwacji w najbliższym roku kwatera tzw. Żelaznej Kompanii, czyli kwatera pochówku powstańców listopadowych.

Wiceminister obejrzał również ekspozycję poświęconą dziesięcioleciu polsko-ukraińskich prac konserwatorskich na Łyczakowie, którą do 24. sierpnia można obejrzeć na tyłach Katedry p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie.