Święty Onufry ze Lwowa odnowiony

Onufry Święty-Pustelnik. Patron pielgrzymów, robotników, handlarzy suknem oraz panien na wydaniu 

31.12.2024

 

Św. Onufry przed pracami, FDK 2023
Św. Onufry, Lwów, 2024, fot. Anna Sztymelska-Karczewska

 

Prace konserwatorskie przy figurze św. Onufrego we Lwowie zostały zakończone. Rzeźba, przedstawiająca świętego z długą brodą i przepasanymi biodrami w towarzystwie lwa, znajduje się przy ul. Krakowskiej 7, w pobliżu Rynku. Ze względu na wysoki kunszt rzeźbiarski i wartość historyczną, obiekt został włączony do listy projektów realizowanych przez Fundację Dziedzictwa Kulturowego w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą 2024”.

Prace były realizowane przez polsko-ukraiński zespół konserwatorów, w skład którego wchodzili Anna Sztymelska-Karczewska, Oleh Kapustyak, Orest Dzynga, Serhiy Yakunin, Karolina Tałuć, Bartosz Markowski, Krzysztof Jurów i Radosław Tusznio.

Dzięki współpracy z samorządem Lwowa oraz wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, udało się przywrócić rzeźbie jej dawny blask.

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania lub potrzebujesz więcej informacji, daj znać!

Rzeźba św. Onufrego na fasadzie lwowskiej kamienicy przy ul. Krakowskiej 7 wyróżnia się na tle współczesnej sobie rzeźby rokoka szczególną ekspresją i dramatyzmem przedstawienia. Dynamika wygiętego ciała, ukazanego z naturalizmem napiętych mięśni i ścięgien potęgowana poprzez pełne wyrazu traktowanie długich włosów brody. Jest to dzieło jednego z uczniów i kontynuatorów Johanna Georga Pinsla, możliwe Franciszka Olędzkiego. Pochodzi orientownie z lat 1770-1780.

 

Mecenat