Europejskie Dni Archeologii na Cm. Żydowskim w Warszawie

11.06.2024

Europejskie Dni Archeologii 2024

14 czerwca, Cmentarz Żydowski przy ul. Okopowej w Warszawie.

Fundacja Dziedzictwa Kulturowego wraz z archeologami z Wykop na poziomie, realizującymi badania na zabytkowym
Cmentarzu Żydowskim przy ul. Okopowej w Warszawie zapraszają do udziału w wydarzeniu w ramach tegorocznych Europejskich Dni Archeologii.

14 czerwca, Cmentarz Żydowski, ul. Okopowa 49/51, Warszawa, w godzinach od 10.00 do 14.00

Dlaczego warto?

Dowiesz się jak pracują archeolodzy, jak wyglądają ich codzienne zajęcia i z jakimi wyzwaniami spotykają się badając to wyjątkowe miejsce.
Archeolożki i archeolodzy zaprezentują sprzęt używany do eksploracji i dokumentacji archeologicznej.
Na własne oczy obejrzysz odkryte zabytkowe przedmioty,
Pokażemy gdzie aktualnie prowadzone są badania archeologiczne.

Rejestracja obowiązkowa.


Od 2020 roku badania archeologiczne prowadzone na powązkowskiej nekropolii pozwoliły na odkrycie kilkuset nieznanych nagrobków, tysięcy zabytków ruchomych, odsłonięciu dawnych ścieżek i dróg cmentarnych i przywrócić powierzchnie cmentarza umożliwiającą prowadzenie dalszych prac konserwatorskich. Dzięki dotychczasowej pracy archeologów przy odsłanianiu i zbadaniu kwater, tylko w tym roku Fundacja przeprowadzi prace konserwatorskie przy blisko setce obiektów zabytkowych.

Badania archeologiczne prowadzone są pod kierunkiem dr. Szymona Lenarczyka, Wykop na poziomie. W ramach współpracy z Wykop na Poziomie i Wydziałem Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, 14 czerwca przeprowadzimy niecodzienne wydarzenie ukazujące naszym gościom sposób przeprowadzenia badań na zabytkowym cmentarzu, zdradzimy tajniki warsztatu archeologa, pokażemy ciekawe znaleziska czy w końcu przekażemy wiedze na temat historii cmentarza.

Fundacja Dziedzictwa Kulturowego realizuje kompleksowy program prac na terenie zabytkowego Cmentarza Żydowskiego przy ul. Okopowej w Warszawie.
Prace te obejmują inwentaryzacje i porządkowanie zieleni, badania archeologiczne, prace konserwatorskie czy prace budowlane przy nowych upamiętnieniach.
Prace realizowane są dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Prowadzone przez Fundację Dziedzictwa Kulturowego prace na terenie cmentarza przy ul. Okopowej realizowane są w porozumieniu z Gminą Wyznaniową Żydowską w Warszawie oraz pod nadzorem Komisji Rabinicznej ds. Cmentarzy.

Wszystkie działania prowadzone są pod nadzorem Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Więcej o działaniach na Cm. Żydowskim przy ul. Okopowej na cmentarzzydowski.plOrganizatorzy i partenerzy