Kościół pw. Najświętszego Serca Jezusa w Kutach

Ukraina
2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020
konserwacja, restauracja
kościół, Kuty, prace konserwatorskie, Ukraina

o projekcie

Usytuowany w centrum Kut kościół pw. Najświętszego Serca Jezusa został wybudowany w latach 1896–1898 staraniem ks. Jana Smagowicza i według projektu przygotowanego przez Łukasza Juliana Bodaszewskiego ze Lwowa – ucznia Juliana Zachariewicza.

Wnętrze świątyni w 1909 roku zostało ozdobione olejnymi malowidłami wykonanymi przez Adolfa Orzechowskiego z Kołomyi i Wacława Jakuba Jeziorkę z Bochni. Malowidła ścienne wykazują wiele nawiązań do tradycji baroku: na przykład iluzjonistyczne podziały architektoniczne czy zaprezentowane na sklepieniach sceny figuralne przedstawiające m.in. Wniebowzięcie Najświętszej Panny Marii, Bł. Jakuba Strzemię adorującego Najświętszy Sakrament czy wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Powstanie malowidła w Kutach wiąże się z zainicjowanym przez abpa Józefa Bilczewskiego na terenie archidiecezji lwowskiej szerzeniem kultu bł. Jakuba.

W czasie II wojny światowej kościół w Kutach został uszkodzony i zdewastowany, a następnie zamieniony na magazyn opakowań szklanych. W latach 90. XX wieku zwrócono go katolikom. Rozpoczął się długi okres renowacyjny. Pierwsze prace polegały na zabezpieczeniu budynku, wykonaniu pokrycia dachowego, otynkowaniu zewnętrznych ścian oraz wymianie podniszczonych partii tynku wewnątrz kościoła. Prace konserwatorskie przy malowidłach rozpoczęły się w 1997 roku, niestety cztery lata później z powodu braku środków musiały zostać przerwane.

2020

W 2020 roku prace konserwatorsko-remontowe objęły powierzchnię ścian elewacji południowej świątyni, ścianę szczytową nad prezbiterium oraz dwie ściany boczne nad dwoma pulpitowymi dachami zakrystii. Priorytetem prac naprawczych było zakończenie prac na elewacji południowej ze względu na reprezentacyjny charakter.

Zadanie po raz kolejny przeprowadził zespół pod kierownictwem Kazimierza Patejuka.

Projekt zrealizowany został ponownie przez Towarzystwo Tradycji Akademickiej, dzięki środkom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przyznanym Fundacji Dziedzictwa Kulturowego w ramach  programu „Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą”.

2019

W roku 2019 zostały przeprowadzone prace konserwatorsko-rekonstrukcyjne polichromii chóru muzycznego oraz zdjęcie przemalowań, uzupełnienie ubytków, zagruntowanie i pomalowanie cokołów obiegających kruchtę kruchtę pod chórem, nawę, kaplice, ściany zamykające nawę pod łukiem tęczowym w kościele. Zadanie zrealizował zespół pod kierunkiem Kazimierza Patejuka.

Projekt zrealizowany przez Towarzystwo Tradycji Akademickiej dzięki środkom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznanym Fundacji Dziedzictwa Kulturowego w ramach  programu „Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą”.

 

2018

W 2018 roku wykonano prace konserwatorsko-rekonstrukcyjne na powierzchni sklepień i ścian kruchty kościoła.

Zadanie realizował zespół pod kierunkiem Kazimierza Patejuka.

Projekt był realizowany przez Towarzystwo Tradycji Akademickiej dzięki środkom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznanym Fundacji Dziedzictwa Kulturowego w ramach  programu „Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą”.

2017

W 2017 roku uwaga konserwatorów została skoncentrowana na  konserwacji tynków oraz rekonstrukcji warstwy malarskiej w północnej kaplicy zlokalizowanej w poprzecznej nawie kościoła.

Zadanie wykonywał zespół pod kierunkiem Kazimierza Patejuka.

Projekt był realizowany dzięki środkom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznanym Fundacji Dziedzictwa Kulturowego w ramach  programu „Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą”.

 

2016

W roku 2016 głównym zadaniem zespołu pod kierunkiem Kazimierza Patejuka było zrekonstruowanie oryginalnej polichromii na południowej ścianie nawy kościoła.

Projekt  sfinansowano z funduszy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznanych Towarzystwu Tradycji Akademickiej (partnerowi Fundacji) w ramach programu „Dziedzictwo Kulturowe”, priorytet: „Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą”.

2015

W 2015 roku przeprowadzono prace konserwatorsko-restauratorskie przy malowidłach ściennych. Renowacji poddane zostały malowidła na południowej ścianie kościoła – rozpościerające się od łuku tęczowego do pierwszego przęsła (ok. 70 m2). Z kolei dokonane w 2014 roku naprawy elewacji (ponad 500 m2) pozwoliły teraz na zagruntowanie i pomalowanie powierzchni otynkowanych ścian. Wykonano odkrywki, dzięki którym można było przywrócić elewacji pierwotny, ugrowy kolor. Gzymsy i obramienia okienne, zgodnie z pierwowzorem, zostały natomiast podkreślone delikatnie bielą.

Projekt finansowany był z funduszy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznanych Towarzystwu Tradycji Akademickiej (partnerowi Fundacji) w ramach programu „Dziedzictwo Kulturowe”, priorytet: „Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą”.

2014

W 2014 roku Fundacja Dziedzictwa Kulturowego wspólnie z Towarzystwem Tradycji Akademickiej podjęły się dokończenia przerwanych przed laty prac konserwatorsko-restauratorskich. Pierwsze zadanie obejmowało naprawę uszkodzonych ścian zewnętrznych oraz rekonstrukcję malowideł rozpościerających się na północnej ścianie kościoła, od łuku tęczowego do pierwszego przęsła.

Prace realizował zespół pod kierunkiem Kazimierza Patejuka.

Projekt sfinansowano z funduszy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznanych Towarzystwu Tradycji Akademickiej (partnerowi Fundacji) w ramach Programu „Dziedzictwo Kulturowe”, priorytet: „Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą”.

+ _

podobne projekty