.Wystawa „10 lat polsko-ukraińskich prac konserwatorskich na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie”

Ukraina
2017
wystawa
cmentarz, cmentarz lyczakowski, Lwów, prace konserwatorskie, Ukraina, wystawa

o projekcie

W 2008 roku zapoczątkowany został zakrojony na szeroką skalę polsko-ukraiński projekt konserwatorski na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. Dzięki funduszom polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w minionych 10 latach na cmentarzu udało się odrestaurować przeszło 80 niezwykle cennych – zarówno pod względem historycznym, jak i artystycznym – pomników nagrobnych będących świadectwem historii wielonarodowego Lwowa.

2017

W latach 2008–2012 prace prowadzone były przez warszawskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami. Od 2017 projekt realizuje Fundacja Dziedzictwa Kulturowego.

Polsko-ukraiński projekt powstaje we współpracy z Zarządem Ochrony Środowiska Historycznego Lwowskiej Rady Miejskiej.

Nadzór konserwatorski nad pracami sprawują: ze strony ukraińskiej – doc. Jurij Ostrowskyj z Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie oraz ze strony polskiej – prof. Janusz Smaza z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Z okazji okrągłej, dziesiątej, rocznicy rozpoczęcia prac na Cmentarzu Łyczakowskim powstała specjalna wystawa dokumentująca inicjatywę i prezentująca zabytki, które przez lata udało się odrestaurować. Zdjęcia eksponowane były na planszach wystawionych na tyłach katedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie. Wystawę można oglądać do 24 sierpnia 2017.

+ _

podobne projekty