Taneczna Wigilia Niepodległości

Polska
2018
wydarzenie
rocznica niepodległości, Warszawa, wigilia, wydarzenie

o projekcie

Obery i polki, fokstroty, tanga, slowfoxy i wiele innych, czyli taneczne świętowanie setnej rocznicy odzyskania niepodległości. W sobotę 10 listopada, w przededniu Narodowego Święta Niepodległości, wspólnie bawiliśmy się w samym sercu Warszawy.

11 listopada 2018 roku był dniem szczególnym. Uczciliśmy go w nieco mniej formalny sposób, podczas naszej tanecznej wigilii. Dla nas okazja do świętowania była podwójna – Fundacja Dziedzictwa Kulturowego właśnie skończyła 6 lat!

Podczas kilku godzin wybornej zabawy do tańca przygrywały nam Kapela Witka Brody, Orkiestra Taneczna Bonanza, Kapela Dobrzeliniacy oraz Kapela Romana Wojciechowskiego.

Polska muzyka tradycyjna to element wspólnego dziedzictwa niematerialnego, co na co dzień trochę umyka naszej świadomości. Tego wieczora połączyło nas jednak właśnie to jedyne w swoim rodzaju brzmienie.

Dziękujemy za wspólne świętowanie!

Warsztaty tańca o godzinie 20:00 poprowadził Grzegorz Ajdacki, znawca tańców tradycyjnych i instruktor z wieloletnim doświadczeniem.

Wystąpili:

Kapela Witka Brody – polski zespół folkowy powstały w 1992 roku. Muzycy w repertuarze mają utwory świeckie i religijne z obszaru I Rzeczypospolitej, pochodzące ze zbiorów Oskara Kolberga, Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Katedry Etnomuzykologii Sakralnej KUL i innych źródeł.

Orkiestra Taneczna Bonanza – młody zespół mający w repertuarze tradycyjne obery i polki, nowsze fokstroty, tanga, slowfoxy i walce, ale również radiowe przeboje wodewili, które znał każdy przedwojenny bywalec miejskich dancingów.

Kapela Dobrzeliniacy – założona w 1978 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrzelinie. Obecnie działa pod patronatem Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Żychlinie. Repertuar kapeli i styl wykonawczy kształtują wpływy trzech regionów etnograficznych: Łowickiego, Łęczyckiego i Kujaw. Muzykanci występują w strojach łowickich, choć mieszkają poza granicami dawnego Księstwa Łowickiego.

Kapela Romana Wojciechowskiego – zespół Romana Wojciechowskiego, skrzypka z regionu opoczyńskiego, laureata Nagrody Kolberga z 2012 roku. Muzyk urodził się w 1949 roku w Ciebłowicach Dużych, na co dzień mieszka w Tomaszowie Mazowieckim. Jego kapela ma w swoim repertuarze głównie oberki „śpiewane” z regionu opoczyńskiego i rawsko-opoczyńskiego (nazywane przez niektórych muzyków z tego regionu oberkami „weselnymi”, „ciągłymi”, bądź „śpiwokami”).

Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy ze stowarzyszeniem Dom Tańca.

www.domtanca.art.pl| www.facebook.com/domtanca

www.tabor.domtanca.art.pl

www.facebook.com/ambasadamuzykitradycyjnej

www.akademiakolberga.pl

www.muzykatradycyjna.pl

Autorką zdjęć jest Anastasija Kukaleva: FANPAGE

+ _

podobne projekty