Cmentarz polski w Krzemieńcu

Ukraina
2019
porządkowanie, wydarzenie
cmentarz, Krzemieniec, nagrobek, polski, prace porządkowe, projekty zagraniczne, wolontariat

o projekcie

Cmentarz Polski w Krzemieńcu został założony w 1891 roku jako nekropolia wyłącznie katolicka, stąd też wywodzi się jego oficjalna nazwa. Zajmuje obszar prawie 1,5 ha i był miejscem pochówku dla prawie 2500 osób, ale zachowanych jest jedynie 900 mogił. Większość nagrobków pochodzi z pierwszej połowy XX wieku, choć najstarsze są z lat 90. XIX w. W latach trzydziestych powstała tu Mogiła Nieznanego Żołnierza, w której pochowano Polaków poległych w walkach w latach 1915 – 1921. Jest to najbardziej rozpoznawalne miejsce na cmentarzu. Cmentarz Katolicki jest również miejscem pochówku ofiar II Wojny Światowej, które zginęły w Krzemieńcu. W 1991 na wzgórzu postawiono pomnik w formie kamiennego muru, ku czci pomordowanych w czasie okupacji niemieckiej.

Po wojnie Cmentarz, jak i kościół Katolicki, nie przeszły funkcjonować. Zmniejszyła się znacznie liczba Polaków mieszkających w Krzemieńcu. Nie byli oni w stanie zadbać o tak duży obszar i liczne nagrobki, więc cmentarz zaczął podupadać. Zarósł wysoką trawą i drzewami, a wiele grobów zostało ograbionych.

2019

W dniach 14-21 lipca 2019 roku Fundacja Dziedzictwa Kulturowego, Towarzystwo Tradycji Akademickiej oraz XXVII L.O. im. Tadeusza Czackiego w Warszawie przeprowadziły projekt porządkowania zabytkowej nekropolii w Krzemieńcu. To już druga edycja projektu – w zeszłym roku udało się uporządkować teren cmentarza Bazyliańskiego, na którym pochowani są profesorowie Liceum Krzemienieckiego.
W wyjeździe brali udział uczniowie i absolwenci liceum im. Tadeusza Czackiego w Warszawie oraz wolontariusze Fundacji Dziedzictwa Kulturowego oraz Towarzystwa Tradycji Akademickiej. Projekt zakładał prócz pracy fizycznej kontakt z lokalną kulturą, poprzez wizyty w takich obiektach jak Dworek Słowackiego, gmach Liceum Krzemienieckiego, Dom Polski, a także wizyty w okolicznych miastach jak Dubno oraz Ostróg.

Projekt był współfinansowany ze środków Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa za Granicą „Polonika” w ramach projektu pn. „Dziedzictwo Tadeusza Czackiego w Krzemieńcu. Porządkowanie cmentarza polskiego w Krzemieńcu na Ukrainie jako element budowy wspólnoty Liceum Krzemienieckiego.”

+ _

podobne projekty