Cmentarz bazyliański w Krzemieńcu

Ukraina
2018, 2019, 2020, 2021
konserwacja
cmentarz, Krzemieniec, nagrobek, Polacy, Polak, prace konserwatorskie, projekty zagraniczne, Ukraina

o projekcie

Cmentarz Bazyliański w Krzemieńcu został założony ok. 1760 roku. Ta zabytkowa nekropolia położona na zboczu góry Wołowic jest miejscem spoczynku m.in. zasłużonych pedagogów i dyrektorów  Liceum Krzemienieckiego.

Liceum to powstało w duchu oświecenia i na fali reform Komisji Edukacji Narodowej. W swym założeniu miało być kuźnią elit Galicji i Małopolski Wschodniej. Wśród najwybitniejszych absolwentów placówki znajdują się Juliusz Słowacki, Maurycy Gosławski i Józef Korzeniowski.

2021

Tegoroczne prace konserwatorskie na cmentarzu bazyliańskim w Krzemieńcu obejmą 5 nagrobków:

  • nagrobek Antoniego Strzeleckiego
  • figurę NN Mnicha
  • nagrobek Kamilli Malinowskiej-Chołodeckiej
  • nagrobek Maryi Tomaszewicz
  • nagrobek NN z wazą

Prace zostaną przeprowadzone dzięki środkom przyznanym w ramach projektu finansowanego przez Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA.

 

2020

Z przyjemnością dzielimy się informacją, że prace konserwatorskie na cmentarzu bazyliańskim w Krzemieńcu dobiegły końca.

Tegoroczne prace objęły nagrobki: Filipa Nezyusza Sendowskiego, Franciszka Szlamowskiego, Franciszki ze Szlamowskich Majewskiej Kollaper i Korneli z Majewskich Cziszak.

Prace zostały zrealizowane dzięki środkom przyznanym w ramach projektu finansowanego przez Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA.

2019

W 2019 roku kontynuowaliśmy prace konserwatorskie na cmentarzu bazyliańskim w Krzemieńcu. Tegoroczne prace objęły nagrobki:

  • Józefa Saundersa
  • Julii S. (prawdopodobnie Julii Saunders)

Joseph Saunders (ur. 1773 w Londynie, zm. w 1845 w Krzemieńcu) był angielskim rytownikiem, profesorem historii sztuki na cesarskim Uniwersytecie Wileńskim (wykładał historię sztuki jako jeden z pierwszych w Europie) a także profesorem Liceum Krzemienieckiego, gdzie uczył rytownictwa.

Prace zostały zrealizowane dzięki środkom przyznanym w ramach projektu finansowanego przez Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika”.

 

2018

W 2018 roku Fundacja rozpoczęła prace konserwatorskie na terenie cmentarza. Jako pierwsze odrestaurowano pomniki nagrobne:

  • Willibalda Bessera (1784–1842) – nauczyciela botaniki i zoologii, dyrektora ogrodu botanicznego założonego przy szkole.
  •  Andrzeja Justyna Lewickiego (1775–1830) – dyrektora liceum w latach 1822–1830.
  •  Antoniego Strzeleckiego  (1774–1826) – nauczyciela języka rosyjskiego i arytmetyki w klasach początkowych.
  • Michała Ściborowskiego (1764–1847) – od 1806 roku profesora wyższej matematyki w Krzemieńcu, w latach 1812–1819 dyrektora Gimnazjum Wołyńskiego.

Prace realizowane były dzięki środkom przyznanym w ramach projektu finansowanego przez Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika”.

+ _

podobne projekty