Wystawa "10 lat polsko-ukraińskich prac konserwatorskich na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie."


W 2008 roku rozpoczęty został polsko-ukraiński projekt konserwatorski na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. Dzięki funduszom polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w minionych 10 latach udało się odrestaurować przeszło 80 szczególnie cennych pomników nagrobnych, będących świadectwem historii wielonarodowego Lwowa. 

Prace konserwatorskie w latach 2008-2012 prowadzone były przez warszawskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, a w latach 2013-2017 przez  Fundację Dziedzictwa Kulturowego. 
 
Polsko-ukraiński projekt realizowany jest we współpracy z Zarządem Ochrony Środowiska Historycznego Lwowskiej Rady Miejskiej.
Nadzór konserwatorski sprawują: ze strony ukraińskiej doc. Jurij Ostrowskyj z Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie oraz ze strony polskiej prof. Janusz Smaza z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Wystawa składa się z  kilkudzesięciu zdjęć dokumentujących obiekty, które objął projekt konserwatorski. Zdjęcia eksponowane są na planszach, wystawionych na tyłach katedry p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie. Wystawę można oglądać do 24. sierpnia 2017.

+ -

To nie jest poprawny adres email