III Gala Fundacji Dziedzictwa Kulturowego

III Gala Fundacji Dziedzictwa Kulturowego odbyła się 27 kwietnia 2017 r. w Zamku Królewskim w Warszawie.

 

Podczas Gali mieliśmy przyjemność gościć: Pana Jarosława Sellina, sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowegom, Panią Irinę Konstankevich, deputowaną Rady Najwyższej Ukrainy,  przedstawicieli Kancelarii Prezydenta RP, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, dyrektorów instytucji kultury, archiwów, organizacji pozarządowych, prezesów firm i fundacji, działaczy organizacji pozarządowych. Gospodarzy Zamku Królewskiego w Warszawie reprezentował Pan Dyrektor Przemysław Mrozowski. Galę prowadził redaktor Marek Zając.

 

Tegoroczna Gala była podsumowaniem prac Fundacji w roku 2016, w którym kontynuowaliśmy wieloletnie projekty w kościołach w Ołyce, Kamieńcu Podolskim, Żółkwi, Kutach i Przydrujsku. Pracom konserwatorskim poddaliśmy kolejne nagrobki na cmentarzach we Lwowie i w Brześciu, a także na cmentarzu żydowskim przy ul. Okopowej w Warszawie.
Udało się także dokończyć, przerwaną przed laty, konserwacjępomników nagrobnych Teofili i Marka Sobieskich – matki i brata króla Jana III w dawnym kościele Dominikanów w Żółkwi, ale także odrestaurować ostatni z wymagających prac konserwatorskich polski pomnik we Lwowie – upamiętnienie  Bartosza Głowackiego w Parku Łyczakowskim. Szczególną jednak dumą napawa nas renowacja pomnika na grobie Juliana Konstantego Ordona na Cmentarzu Łyczakowskim.
Wspólnie z naszymi wolontariuszami porządkowaliśmy kolejne kwatery cmentarza żydowskiego w Warszawie i cmentarz tatarski w Studziance na Podlasiu. Zakończyliśmy także prace terenowe w ramach wieloletniego programu inwentaryzacji nagrobków polskich na cmentarzach dawnych
Inflant Polskich na Łotwie.

 

Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego - prof. Jerzy Petrus oraz prof. Janusz Smaza zostali odznaczeni Złotymi Medalami „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis”. Medal wręczył Pan Minister Jarosław Sellin, który uhonorował również Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis” Pana prof. Krzysztofa Hejke.

 

W tym roku po raz kolejny zostało przyznane stypendium Fundacji na realizację pracy dyplomowej na kierunku Konserwacji Dzieł Sztuki .III Stypendium Fundacji otrzymała Pani Paulina Krupa, studentka Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Praca dyplomowa jest realizowana w Pracowni Konserwacji i Restauracji Rzeźby Kamiennej, Stiuku i Ceramiki pod kierunkiem prof. Ireneusza Płuski. Praca dyplomowa obejmuje wielkoformatowy gipsowy model fryzu - "Wjazd Chrystusa do Jerozolimy" - zaprojektowanego przez Alojzego Bunscha w 1904 r. Gipsowy model fryzu  przekazano Bazylice Franciszkanów w Krakowie, a wykonany na jego podstawie marmurowy fryz prezentowany jest w kaplicy Jezusa Miłosiernego w Katedrze Łacińskiej we Lwowie. 

 

Zgromadzeni Goście mieli okazję uczestniczyć w premierowych pokazach  filmów o przedwojennych pomnikach Lwowa, w reżyserii Artura Jaworskiego. 

 

Film z Gali można już obejrzeć tutaj:

https://www.youtube.com/watch?v=ofQpbY7v6Xg

 

Partner Gali:

+ -

To nie jest poprawny adres email