Taneczna Wigilia Niepodległości


 
Obery i polki, fokstroty, tanga, slowfoxy i wiele innych czyli taneczne świętowanie setnej rocznicy odzyskania niepodległości. W sobotę 10 listopada w przededniu Narodowego Święta Niepodległości wspólnie bawiliśmy się w samym sercu Warszawy. 
 11.11.2018 był szczególnym dniem, uczciliśmy go w nieco mniej formalny sposób podczas naszej tanecznej wigilii :) Jednocześnie świętowaliśmy 6 urodziny Fundacji!
 
Podczas kilku godzin wybornej zabawy w czasie której do tańca zagrają Kapela Witka Brody, Orkiestra Taneczna Bonanza, Kapela Dobrzeliniacy oraz Kapela Romana Wojciechowskiego.
 
Polska muzyka tradycyjna to element wspólnego dziedzictwa niematerialnego, który trochę wypadł z naszej świadomości. Tego dnia połączyło nas jej brzmienie. 
 
Dziekujemy za wspólne świętowanie!
 
Warsztaty tańca o godzinie 20:00 - poprowadził Grzegorz Ajdacki, znawca tańców tradycyjnych i instruktor z wieloletnim doświadczeniem.
 
Wystąpili:
 
Kapela Witka Brody - polski zespół folkowy powstały w 1992 roku. Muzycy w repertuarze mają utwory świeckie i religijne z obszaru I Rzeczypospolitej, pochodzące ze zbiorów Oskara Kolberga, Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Katedry Etnomuzykologii Sakralnej KUL i własne. 
 
Orkiestra Taneczna Bonanza - młody zespół mający w repertuarze tradycyjne obery i polki, nowsze fokstroty, tanga, slowfoxy i walce, aż do radiowych przebojów wodewili, które znał każdy przedwojenny bywalec miejskich dancingów. 
 
Kapela Dobrzeliniacy - założona w 1978 r. przy Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrzelinie. Obecnie działa pod patronatem Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Żychlinie. Repertuar kapeli i styl wykonawczy kształtują wpływy trzech regionów etnograficznych: Łowickiego, Kujaw, Łęczyckiego. Muzykanci występują w strojach łowickich, choć mieszkają poza granicami dawnego Księstwa Łowickiego.
 
Kapela Romana Wojciechowskiego - zespół Romana Wojciechowskiego, skrzypka z regionu opoczyńskiego. Laureat Nagrody Kolberga w 2012 r. Urodził się w 1949 r. w Ciebłowicach Dużych, na codzień mieszka w Tomaszowie Mazowieckim. Kapela ma w swoim repertuarze głównie oberki „śpiewane" z regionu opoczyńskiego i rawsko-opoczyńskiego (nazywane przez niektórych muzyków z tego regionu oberkami „weselnymi", „ciągłymi", bądź „śpiwokami")

 

Wydarzenie zorganizowane we współpracy ze stowarzyszeniem Dom Tańca.

www.domtanca.art.pl | www.facebook.com/domtanca
www.tabor.domtanca.art.pl
www.facebook.com/ambasadamuzykitradycyjnej
www.akademiakolberga.pl
www.muzykatradycyjna.pl
 

Autorką zdjęć jest Anastasija Kukaleva: FANPAGE

 

Dorzuć się
+ -

To nie jest poprawny adres email