Prace konserwatorskie na Cmentarzu Żydowskim w Warszawie 2016


Cmentarz Żydowski w Warszawie przy ul. Okopowej (przed wojną zwany cmentarzem przy ul. Gęsiej) powstał z inicjatywy warszawskiej gminy żydowskiej w 1806 r. To największy cmentarz żydowski w stolicy, drugi co do wielkości w Polsce i jeden z największych na świecie. Podczas jego inwentaryzacji zidentyfikowanych do tej pory zostało ponad 80 tysięcy macew.

 

 

Razem z pięcioma innymi cmentarzami wyznaniowymi na warszawskich Powązkach tworzy zabytkowy zespół uznany w 2014 roku za Pomnik Historii. Cmentarz stanowi wyjątkową galerię rzeźby sepulkralnej, przedstawiając różne jej formy. Jest miejscem pochówku wybitnych  duchownych, naukowców, przemysłowców, pisarzy, żołnierzy i działaczy społecznych.

 

 

W 2016 roku poddano konserwacji 32 nagrobki, wśród nich wykonane z kamienia - Aleksandra Grosswirtha, Beniamina i Hendii z Helferów Rykwertów, Estery z Rozenfeldów Pave, Fejgi Eltermann-Alpern, Felicji z Krongoldów Kon i Fryderyki z Czlenowów Krongold, Frajdy z Apfelbaumów Freundenberg, Heleny z Amsterdamskich Arciszewskiej, Karola Himmelfarba, Leona Koprowskiego-Leskiego, Magnusa Kryńskiego, Malwiny z Hirszbergów Koenigstein, Mauzoleum Trzech Pisarzy (Icchaka Lejba Pereca, Jakuba Dinezona, Szymona An-skiego), Olka Hirszfelda, Róży ze Szwajcerów Orzech, Sary Perle, Teresy Rosenbaum, Witolda i Reginy  z Rosenbaumów Simchowiczów, Zofii Pave, Nachum Szlomo Brinnera; Franciszki Eiger; Pauliny z Lindauów Fajans; Rebeki z Hasfeldów Gerstenzweig; Heleny z Weingoldów Kranc; Pauliny z Szulcmanów Mendelssohn; NN [berg] Rachel Lea; Jana Sieroty; Samuela Wolmana  - oraz nagrobki metalowe - Samuela Peretca Poznera; Chai Toeplitz.

 

 

Konserwację nagrobków przeprowadziły zespoły konserwatorskie pod kierunkiem: Magdaleny Olszowskiej (Marta Banaś, Kalina Marzec, Damian Pisarski)- nagrobki kamienne, Arkadiusza Ostasza - nagrobki kamienne oraz Władysława Wekera - nagrobki metalowe.

Prace konserwatorskie prowadzone były pod nadzorem prof. Janusza Smazy.

 

 

Zadanie zrealizowane zostało we współpracy z Zachętą. Narodową Galerią Sztuki dzięki środkom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach przygotowań do obchodów 75 rocznicy Aktion Reinhardt i Zagłady Żydów Polskich dokonanej przez niemiecką III Rzeszę, a także dotacji Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków, środkom przekazanym przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie i funduszom własnym Fundacji.

 

 

+ -

To nie jest poprawny adres email