Konserwacja i restauracja nagrobka Hipolita Klimaszewskiego w Bagnols-sur-Ceze.


 

 

Hipolit Klimaszewski (1802-1874), nauczyciel i wychowawca, poeta, bibliotekarz, uczestnik powstania 1831 roku na Litwie. Był wychowawcą synów hr Antoniego Ostrowskiego. W 1841 roku razem z Ostrowskim, Walentym Zwierkowskim i Franciszkiem Godebskim założył tzw. bibliotekę wersalsko-wileńską i kierował nią w Wersalu i Tours. W latach 1847-1853 był dyrektorem Szkoły Batignolskiej i wykładowcą języka polskiego i historii. W 1854 roku przeniósł się do Marsylii, gdzie był szefem działu ekonomicznego na kolei. 

 

W 2016 r. w ramach praktyk studenckich pod opieką prof. Smazy, wykonano wstępne prace zabezpieczające elementy rzeźbiarskie pomnika Hipolita Klimaszewskiego, oraz wykonano dezynfekcje i oczyszczenie z nawarstwień.

W roku 2018  ukończone zostaną prace  konserwatorskie polegające na konsolidacji i wzmocnieniu struktury kamieni, chroniąca detale pomnika przed całkowitą dezintegracją . Pomnik posiada liczne ubytki formy, stąd konieczna jest również pełna zabezpieczające pomnik przed niszczącym działaniem czynników atmosferycznych. oraz rekonstrukcje, w celu odzyskania pełnej czytelności architektonicznej. 

Dorzuć się
+ -

To nie jest poprawny adres email