Inwentaryzacja polskich nagrobków w Inflantach Polskich 2015 (Łotwa)


Od kilku lat Fundacja Dziedzictwa Kulturowego realizuje projekt inwentaryzacji polskich grobów na cmentarzach w dawnych Inflantach Polskich na Łotwie.

 

W lipcu 2015 r. odbyła się kolejna edycja projektu, w której brały udział cztery ekipy inwentaryzacyjne. Pracowaliśmy w rejonach Rzeżycy i Lucynia. Odwiedziliśmy ponad 300 cmentarzy, gdzie udało się znaleźć i zinwentaryzować ponad 200 polskich grobów.

Uczestnicy prac inwentaryzacyjnych brali w nich udział na zasadzie wolontariatu. Projekt pozwoli na stworzenie pełnej dokumentacji nagrobków polskich sprzed 1945 roku, także na niewielkich cmentarzykach. Uzupełni tym samym dokumentację, która powstała podczas inwentaryzacji największych cmentarzy: w Dyneburgu (Daugavpils), Krasławiu, Rzeżycy (Rezekne) i Rydze.

 

Planujemy także utworzenie wirtualnej mapy polskich grobów w Inflantach Polskich.Nasz wyjazd nie mógłby się odbyć bez wsparcia szeregu instytucji i osób. Szczególnie dziękujemy Fundacji Banku Zachodniego WBK, która wsparła nasz projekt kwotą 6.000 złotych, ANG Spółdzielni Doradców Kredytowych i Fundacji "Będę kim zechcę", które oprócz wsparcia finansowego użyczyły na potrzeby wyjazdu samochód, a także wszystkim osobom prywatnym, których darowizny umożliwiły realizacje przedsięwzięcia.

Dziękujemy!

 

                                 

 

+ -

To nie jest poprawny adres email